Ciekawostki o ziemniakach, których nie znaliście

Ziemniak to warzywo, które od dawna zagościło na naszych stołach, ale czy wiesz, że kryje wiele fascynujących tajemnic? Oto niektóre mało znane fakty na temat ziemniaków, które mogą cię zaskoczyć!

Pierwszy kontakt z ziemniakami

Pierwszy kontakt ziemniaków przez Europejczyków miał miejsce w XVI wieku, kiedy Hiszpanie podbili Amerykę Łacińską. Jednak początkowo nie były one traktowane jako jedzenie, a jako ozdobne rośliny.

Ziemniaczana królowa

Znana jest legenda, że Maria Antonina, królowa Francji w czasach Rewolucji Francuskiej, nosiła korale z wygrzebanymi ziemniakami, uważając je za kosztowne kamienie szlachetne.

Ziemniak na Marsie

W 2015 roku NASA ogłosiła, że ziemniaki zostały wyhodowane w warunkach zbliżonych do marsjańskich na Antarktydzie. To dowodzi, że ziemniaki mogą być przyszłością uprawy na Marsie!

Wartość odżywcza

Ziemniaki są bogate w witaminę C i potas. W rzeczywistości, jedna porcja ziemniaków dostarcza więcej witaminy C niż jedna porcja pomarańczy.

Ziemniaki a trucizna

Liście i łodygi ziemniaków zawierają trującą substancję – solaninę. Dlatego nie powinny być spożywane na surowo ani zielone. Gotowanie lub smażenie ziemniaków niszczy tę substancję.

Ziemniaki w kosmetykach

Składniki pochodzenia ziemniaczanego są powszechnie stosowane w przemyśle kosmetycznym do produkcji kremów i masek do twarzy, ze względu na ich właściwości nawilżające i łagodzące.

Ziemniak jako klej

W wielu regionach świata, ziemniaki były wykorzystywane jako naturalny klej do sklejania papieru i tkanin.

Ziemniaki w whisky

W niektórych regionach Szkocji używa się ziemniaków do produkcji whisky. Ta odmiana destylatu nazywana jest „potato whisky” i ma unikalny smak.

Ziemniaki w kosmicznych wyprawach

Astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej otrzymują dostawy ziemniaków, które są często wykorzystywane w przestrzeni do produkcji potraw.

Największy ziemniak na świecie

Największy ziemniak na świecie ważył aż 11 kg i został znaleziony w Wielkiej Brytanii w 2011 roku. To imponujący przykład potencjału tego warzywa.

Ziemniak to nie tylko powszechne warzywo, ale także źródło fascynujących historii i nieoczekiwanych zastosowań. Dlatego warto poznać więcej tajemnic związanych z tym niepozornym, ale niezwykle wszechstronnym produktem spożywczym.

 

Autor: Jacek Domański

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *